Изложба с творби на Илия Петров ще бъде представена в столичната галерия „Арте“. Експозицията, включваща рисунки и графики, е озаглавена „Лицата на войната“.
Моделът и телевизионна личност Хайди Клум, известна с впечатляващите костюми, които облича за празника, и певицата и актриса Джанел Моне тази година избраха да се маскират като закръгления пришълец от класиката "Извънземното" за партита си за Хелоун на противоположните крайбрежия на САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Изборът на двете знаменитости вероятно ще предизвика дебат на коя й се е "получило" по-добре.
Като "Извънземното" от класиката на Стивън Спилбърг от 1982 г. всъщност се беше маскирал съпругът на Хайди Клум, музикантът Том Каулиц. Самата тя се появи като женска версия на популярния персонаж - с аниматронни очи, дълъг врат и руса перука.
Носителката на "Грами" Джанел Моне предпочете по-оскъден вариант на костюм на тантурестото извънземно за партито си за Хелоуин в Лос Анджелис.
По повод "съперничеството" й с Клум, Моне, която същ
Актрисата Тилда Суинтън е благодарна за ролята си във филма на Педро Алмодовар „Съседната стая“, предаде Асошиейтед прес. Според нея идеята е, че хората, когато са неизличимо болни, трябва да имат възможността и избора да умрат при собствени условия и това не е престъпление.
„Има много страни по света, в които не е престъпление да се помага на неизличимо болен човек да организира собственото си умиране“, каза Суинтън в интервю за Асошиейтед прес.
„Чувствах се наистина благословена от тази възможност. Толкова много от нас са били в ситуацията, в която се намира героинята на Джулиан Мур, когато от нея се иска да бъде свидетел на умиращ човек. Да бъдеш в позиция на свидетел е нещо, което съм преживяла много пъти в живота си, когато съм била съвсем млада“, допълни Суинтън.
„През 2020 година имах удоволствието да участ
Хореографът Бенжамен Милпие представя в залата "Сен мюзикал" тази седмица най-новия си балет "Grace, Джеф Бъкли танцува", съобщи АФП.
Десетте танцьори, ангажирани специално за спектакъла, проследяват основните етапи от живота на преждевременно починалия през 1997 г. музикант, известен с култовия си албум "Grace" и кавъра си на Hallelujah на Ленард Коен.
"Това е истинско откровение, тази творба, защото историята му е достойна за оперна трагедия", казва Милпие пред АФП малко преди премиерата.
Милпие вече е създал около петдесет балета и е преработил "Кармен" във филм. В новата постановка той променя формата, като добавя текст към танца с текстове от дневника на Бъкли, както и пеене не живо. Той използва и видео на живо, "за да създаде сцени, подобни на кино".
"Това е доста уникално като повествование", казва бившият директор на балета на Парижката о
Есенното издание на „Софийски музикални седмици" продължава с международни гости, именити музиканти и изгряващи таланти, съобщават от екипа на фестивала.
Ще прозвучат премиерни творби, ще има представяне на книги и юбилей на маестро Васил Казанджиев.
Първото събитие е на 13 септември с гости от Република Южна Корея, които ще представят с минималистична музика за традиционни източни инструменти в галерия „Униарт“.
Следващото събитие е на 21 септември в камерна зала „България“ – с акордеонна фиеста, с Ангел Маринов и неговите ученици.
Мандолинен квинтет „София“ ще има концерт на 24 септември със солисти Анна Карадимитрова – сопран, Преслав Петков – кларинет, и китариста от „Б.Т.Р.“ – Сла
В Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ започнаха репетиции по два нови спектакъла. Първият е „Земята е плоска" по скечове на израелския драматург Ханох Левин, вторият е „Човекът от Шумен", съобщи директорът на шуменския театър Илия Виделинов.
Режисьорът Благой Бойчев работи по „Земята е плоска" с гост актьорите Ивайло Драгиев и Ованес Торосян, както и с Антония Велева и Антония Гюруди от трупата на шуменския театър. Сценограф на спектакъла "Земята е плоска" ще бъде Петя Боюкова, а композитор - Добромир Кисьов. Премиерата се очаква през месец септември.
Вторият спектакъл, който се подготвя в Шумен, е „Човекът от Шумен". Той е копродукция с германски международен фестивал. Режисьор е Ованес Торосян, допълни Виделинов.
Както съобщихме, Драматично-кукленият театър „Васил Друмев“ организира лятно турне, в което са включени спектаклите „Дабъ дешил ине“ на режис
Тя може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, информират организаторите.
Събитието се прави от екипа на галерия „Арте“ и колекция Радеви, уточняват още те.
По думите на проф. Чавдар Попов графичното творчество на Илия Петров е не по-малко значимо от неговия принос в сферата на живописта.
„Един от всепризнатите у нас майстори на рисунката, художник с ясно профилиран и последователно отстояван пластически мироглед, основан на овладяването и на развитието на класическото художествено наследство, той е оставил значителна продукция от творби и в областта на графиката и на илюстрацията, съдържащи в себе си впечатляващо богатство от конкретни проявления – от беглите скици и виртуозните импровизационни опуси (рисунки с молив, туш/перо и въглен) до богато степенуваните и майсторски тонални моделировки, свойствени на различни композиции, изпълнени в техниката на сухата игла и на монотипията“, казва проф. Попов.
Той отбелязва, че в селекцията на настоящата изложба присъстват произведения, инспирирани и посветени на гражданската война в Испания, на бунтовете и на социалните колизии в България преди и по време на Втората световна война (Септемврийското въстание, антифашистката съпротива).
Художникът Стоимен Стоилов получи Почетния знак на кмета на Варна за приноса му към родния му град и по повод 80-годишнината му. Той му бе връчен днес от Благомир Коцев на церемония в сградата на Общината, на която присъстваха д-р Волфганг Шюсел, канцлер на Република Австрия (2000-2007), неговата съпруга Криста Шюсел, заместник-кметът Павел Попов, представители на администрацията и на Градската художествена галерия.
Благодаря за хубавите думи като оценка за моята работа в този град, каза на церемонията Стоимен Стоилов. Той отбеляза, че сега млади хора ръководят Варна и им пожелава да развият материалната база за излагане на изкуство. „Надявам се и вашето поколение да остави нещо добро за града“, добави той.
Стоилов благодари на д-р Волфганг Шюсел и съпругата му Криста Шюсел, че присъстват на събитието, както и на всички гости, дошли във Варна на ю
Комедията „Барут от хормони“ е новото премиерно заглавие в афиша на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ в Хасково.
Тя е изградена по американската пиеса "Ваня и Соня и Маша и Спайк" на Кристофър Дюран. За драматургичния си текст авторът е носител на престижната американска награда „Тони" през 2013 година. В пиесата му са заимствани герои и теми от Антон Чехов, пренесени в сегашно време в щата Пенсилвания.
Режисьорът на „Барут от хормони“ е Иван Савов, под чието ръководство са реализирани редица от емблематичните постановки на хасковския театър, като „Жената над нас“, „Различен от всички“, „Испанска афера“.
Освен за хасковска сцена, постановката на „Барут от хормони“ е премиерна и за България.
„Винаги обичам да направя нещо, което не е правено, което е за пъ
На днешната дата актьорът Матю Пери щеше да навърши 55 години.
Покойният Пери, известен с ролята си на забавния и чаровен Чандлър Бинг от хитовия сериал „Приятели“, бе любимец на милиони зрители по цял свят.
„Роден съм във вторник, 19 август 1969 г. Имало е буря вечерта, в която съм се появил, и всички играели „Монополи“, докато ме чакали да изляза (естествено). Излязъл съм, крещейки, и не съм спрял да крещя със седмици“, пише Матю Пери в мемоарите си „Приятели, любовници и голямото ужасно нещо“. Актьорът е единственото дете на журналистката Сюзън Пери и Джон Бенет Пери, актьор, известен с ролята си на моряк в реклами на одеколон Old Spice през 70-те и 80-те години на миналия век. Родителите му се развеждат, когато е още бебе, и той е отгледан от майка си в Отава, Онтарио. Тази раздяла завинаги белязва Пери, кой
Алея на джаза с образите на Милчо Левиев, Вили Казасян, Леа Иванова, Асен Овчаров, Румен Тосков – Рупето и д-р Емил Илиев бе открита днес в Банско.
Скулптурите, посветени на основоположниците на джаза в България, както и на д-р Емил Илиев – създател на „Банско джаз фестивал“, заемат пространството около Дома на изкуствата в централната част на града, непосредствено до площад „Никола Вапцаров“. Там всеки август в последните 27 години Банско посреща джаз музиканти от целия свят.
Откриването на Алея на джаза е част от съпътстващата програма на „Банско джаз фестивал“, чието начало бе поставено вчера.
Тази алея е мечта на създателя на джаз фестивала в Банско - д-р Емил Илиев, каза председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на фестивала Илияна Щерева - Иванова. По една или друга причина до момента тя не беше реализирана и затова направихме в
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан
„Образните средства, с които си служи авторът, варират от натуроподобната форма до гротесковата деформация. Линията, щрихът, петното, релефната моделировка и фините пространствени градации са овладени и подчинени на академичното разбиране за композиция, за образната режисура на сюжетното начало. Тези качества на творчеството на Илия Петров определят и обуславят голямото разнообразие на конкретни решения при удивителното единство на мирогледния фундамент, който е в основата на личната стилистика на именития художник“, казва още проф. Чавдар Попов.
Илия Петров е роден на 9 юли 1903 г. в Разград. През 1926 г. завършва живопис в Художествената академия в София при проф. Н. Маринов. Още в годините на творческото си формиране Петров проявява склонност към историческата картина. След 9 септември 1944 г. произведенията на Петров с историко-революционна тематика – мащабни в идеен план и внушителни в разкриването на героични характери. Серия актове показват художника като виртуозен живописец и един от най-големите майстори на голо тяло в България. Значителен дял от творчеството на Петров заемат неговите рисунки – портретни скици, рисунки на животни, изпълнени с остра наблюдателност и артистичност. Петров е автор и на голям брой илюстрации на книги. Той участва в изложбите на дружество „Родно изкуство“, а по-късно става член на Дружеството на независимите художници и Дружеството на новите художници. Илия Петров е излагал във всички общи художествени изложби и в много изложби в чужбина. Умира на 18 май 1975 г. в София.
/ВСР