Изложба с творби на Илия Петров ще бъде представена в столичната галерия „Арте“. Експозицията, включваща рисунки и графики, е озаглавена „Лицата на войната“.
Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция.
Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.
Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.
От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите.
Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п
Песен с участието на Лиъм Пейн, който почина преди две седмици на 31-годишна възраст, ще бъде издадена в петък, съобщи американският музикант Сам Паундс, който е работил с него, предаде АФП.
Сам Паундс съобщи за песента Do No Wrong в социалните мрежи, като я придружи с черно-бяла илюстрация на ангел, който се издига към разбито сърце. Той написа, че се надява песента да е "благословия за света" и опечаленото семейство на Лиъм Пейн. "Моля се тази песен да засенчи негативните отзвуци", добави американският текстописец, композитор и певец.
Лиъм Пейн стана известен с групата "Уан дайрекшън". Той беше намерен мъртъв на 16 октомври, след като падна от балкона на стаята си в хотел в Буенос Айрес. Според аржентинската прокуратура предварителните резултати от аутопсията показват, че той е преживял "криза, дължаща се на злоупотреба с наркотици".
Смъртта му предизви
Доайенът на ямболските художници Тодор Ялъмов подреди представителна изложба в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в града.
Експозицията е посветена и на 90-годишния юбилей на художника, който той отбеляза в края на миналата година. Озаглавена е „Русалката на Тунджа“ – както триметровата творба на Тодор Ялъмов, с която той участва на Световния симпозиум по скулптура в Китай през 2011 г.
В изложбата са подредени пластични творби от дърво, керамика, мозайка, както и живопис, рисунка, графика. Почитатели на изкуството на Тодор Ялъмов, общественици, приятели и десетки художници, които са негови ученици, присъстваха в залата на галерията. Изложбата откриха директорът на галерията – скулпторът Петко Йорданов, и председателят на Дружеството на писателите в Ямбол – поетът Тенко Тенев.
Тодор Ялъмов не скри вълнението си.
Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.
Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.
По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т
Проектът „Единни в многообразието“ ще бъде представен на 28 септември в камерната зала „България“.
Събитието е част от 55-то издание на „Софийски музикални седмици“ (СМС), съобщават от екипа на фестивала.
По думите им това е един изключително интересен и различен концерт, който предлага стойностна музика от света и талантливи млади изпълнители, които ще завладеят публиката чрез съчетанието на много нетрадиционни инструменти.
По случай белгийското председателство на Европейския съюз през 2024 г. бароковият ансамбъл от Антверпен – „Зефиро Торна“ инициира „Единни в многообразието“. В сътрудничество с европейски концертни зали и фестивали, кани певци, лютнисти и инструменталисти от различни културни и музикални среди. Създава се пространство за диало
Тя може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, информират организаторите.
Събитието се прави от екипа на галерия „Арте“ и колекция Радеви, уточняват още те.
По думите на проф. Чавдар Попов графичното творчество на Илия Петров е не по-малко значимо от неговия принос в сферата на живописта.
„Един от всепризнатите у нас майстори на рисунката, художник с ясно профилиран и последователно отстояван пластически мироглед, основан на овладяването и на развитието на класическото художествено наследство, той е оставил значителна продукция от творби и в областта на графиката и на илюстрацията, съдържащи в себе си впечатляващо богатство от конкретни проявления – от беглите скици и виртуозните импровизационни опуси (рисунки с молив, туш/перо и въглен) до богато степенуваните и майсторски тонални моделировки, свойствени на различни композиции, изпълнени в техниката на сухата игла и на монотипията“, казва проф. Попов.
Той отбелязва, че в селекцията на настоящата изложба присъстват произведения, инспирирани и посветени на гражданската война в Испания, на бунтовете и на социалните колизии в България преди и по време на Втората световна война (Септемврийското въстание, антифашистката съпротива).
Изложбата „Петьофи обикаля света“ гостува в Регионален исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян, съобщи Анна Болгурова - музеен педагог и екскурзовод. Експозицията е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи и външноикономическите отношения на Унгария, с подкрепата на Литературен музей „Петьофи”. Тя ще гостува в Смолян до 30 септември 2024 г.
Изображенията от изложбата „Петьофи обикаля света“ са придружени с текстове, които обясняват ключови моменти от делото и живота на легендарния поет и революционер.
Анна Болгурова посочи, че Шандор Петьофи, за своите 26 години живот, написва близо 1000 стихотворения. Той се превръща в централна фигура на унгарската идеология в европейската революционна вълна като поет, поставил лозунга за граждански свободи и национално самоопределение на знамето на революцията от 1848 г., в борбата за свобода служи на родината си
За първи път българските групи „Прегърнат облак“ и „Тиферет“ ще представят съвместен концерт в Бургас.
Събитието ще се проведе на 13 август в галерия „Георги Баев“, съобщиха от културното пространство.
Идеята за съвместно събитие възниква от музикална среща между композиторката на „Прегърнат облак“ Теодора Илиева и един от най-колоритните музиканти-импровизатори Константин Кучев, вокалист на „Тиферет“. По думите на организаторите замисълът на концерта е музикално сливане и споделяне на авторски песни, идеи и импровизация.
„Прегърнат облак“ (A Cloud Embraced Project) е музикална акустична група, създадена пред 2019 г. в Бургас. Стилът на песните е мелодичен рок с елементи на бардовата изпята поезия. Композитор и вокалист на бандата е Теодора Станчева, а за акомпанимента на перкусии, китара и чело отговарят музикантите Асен Хайдутов, Ивайло Нинчев и Евелина С
Групата X-r@y представа нов албум с концерти в два поредни дни – на 8 и 9 ноември в арт център „Сити марк“. За разлика от първия албум – „О.К.“, издаден през 2019 г. и почти изцяло акустичен, вторият, чието име все още се пази в тайна, прави плавен завой към повече рок и блус звучене, коментират музикантите.
По думите им, не са забравени и други стилове, към които винаги са проявявали интерес – като поп, фънк, а също така и изпълнения в стилистиката на българския фолклор.
„Този албум ни костваше доста време и усилия, но сме убедени, че си е струвало“, казва вокалистът Веселин Кирев. Идеята за албума се ражда спонтанно по време на пандемията. Записите продължават през последните 2 години.
В групата са още Николай Димитров
Тези, които ще видят изложбата „Пътувания: острови, морета", ще усетят мириса на смокинов лист, омаята от малките улички на Аполония, всичко това, с което Аполония по някакъв начин винаги ни по някакъв начин ни приласкава.
Надявам се зрителите да участват в този вятър на усещания и на вълнения.„
Това каза Греди Асса, който тази вечер представи в Созопол платна, специално създадени за Празниците на изкуството „Аполония“.
„Зад тези острови стои един труд на фондация „Аполония“, в който аз се чувствам толкова благодарен, че съм имал възможност да участвам“, каза художникът.
Той отбелязва, че е участвал в поне пет издания на форума.
„Сега правя вече една огромна изложба, която е посветена на морето, на островите, на копнежите на хората, на утопията, която винаги съществува в нашето под
Коледно-новогодишните празненства в Хасково започват още през ноември. Началото ще бъде поставено от Балетна школа „Алегро“ към „Младежки център“ - Хасково на 29 ноември, съобщиха от пресцентъра на общината.
Момичетата и момчетата от школа „Алегро“ ще танцуват на сцената на театър „Иван Димов“ заедно с премиер-солиста от Софийската опера и балет Росен Канев.
Хореографията и режисурата са на създателя на балетната школа Мая Габровска. Нейна е и сценографията, а декорът и реквизитът са създадени специално за спектакъла на хасковски деца.
В него участват 62 изпълнители, които танцуват с над 135 костюма в рамките на балетното действие, разказа Мая Габровска, цитирана от общинския пресцентър.
В ролята на Дроселмайер ще танцува премиер-солистът на Софийска опера и балет Росен Канев.
Балетът по приказката
„Образните средства, с които си служи авторът, варират от натуроподобната форма до гротесковата деформация. Линията, щрихът, петното, релефната моделировка и фините пространствени градации са овладени и подчинени на академичното разбиране за композиция, за образната режисура на сюжетното начало. Тези качества на творчеството на Илия Петров определят и обуславят голямото разнообразие на конкретни решения при удивителното единство на мирогледния фундамент, който е в основата на личната стилистика на именития художник“, казва още проф. Чавдар Попов.
Илия Петров е роден на 9 юли 1903 г. в Разград. През 1926 г. завършва живопис в Художествената академия в София при проф. Н. Маринов. Още в годините на творческото си формиране Петров проявява склонност към историческата картина. След 9 септември 1944 г. произведенията на Петров с историко-революционна тематика – мащабни в идеен план и внушителни в разкриването на героични характери. Серия актове показват художника като виртуозен живописец и един от най-големите майстори на голо тяло в България. Значителен дял от творчеството на Петров заемат неговите рисунки – портретни скици, рисунки на животни, изпълнени с остра наблюдателност и артистичност. Петров е автор и на голям брой илюстрации на книги. Той участва в изложбите на дружество „Родно изкуство“, а по-късно става член на Дружеството на независимите художници и Дружеството на новите художници. Илия Петров е излагал във всички общи художествени изложби и в много изложби в чужбина. Умира на 18 май 1975 г. в София.
/ВСР